Čo môj drobec potrebuje?

Vybavenie

Čo všetko pre andulku potrebuješ?

KlietkaSkôr ako si kúpiš andulku, zariaď jej klietku. Nemala by byť menšia ako 50x70x40cm.
Bydielka ti odporúčam vyrobiť z konárov blízko stajaceho listnáča, lebo umelohmotné bydielka nie sú pre andulku prirodzené a môžu jej deformovať pazúriky. Bydielka by mali byť minimálne dve. Pozor, aby si jej klietku bydielkami neprepchal. Musí mať nejaký priestor na to, aby sa mohla preletieť.

Jednu mysku na krmivo, druhú na vodu. Vzhľadom na to, že andulky milujú kúpanie, ju môžeš kúpiť väčšiu, alebo kúp ešte aj vaničku.
Ak chceš andulky aj rozmnožovať, musíš si zaobstarať búdku. Na mnohých stránkach píšu, že samica andulky je vyberavá, a že každá potrebuje minimálne dve búdky. Z vlastných skúseností viem, že ak máš jeden párik v klietke, postačí ti jedna búdka o rozmeroch 20x20x20cm a otvor s priemerom 4 až 5cm. Jej vnútro može vystlať molitánom s hniezdiacou jamkou, no občas sa prosto samica naštve a molitán z búdky po kúskoch vychádže. 3:)

A samozrejme krmivo. V chovprodukte ti ponúknu už namiešanú zmes z prosa a iných semien. Ak by neobsahovala slnečnicové semienka, kľudne ich dokúp, andulky ich majú celkom radi. nezabudni na sépiovú kosť, kde si andulky doplnia vápnik pre kosti a vajíčka. Veľmi radi majú púpavové listy (len ich prosím neodtrhni pri ceste, alebo na parkovisku) a taktiež nepohrdnú kúskom jablka. Pred hniezdením im môžeš do krmiva zamiešať i vajíčko na tvrdo. :3

! Zrkadielko určite NEkupuj, je to pre andulku mätúce. Snaží sa ho kŕmiť, spievať mu a podľa múdrych knižiek im to môže spôsobiť aj zdravotné ťažkosti. !

Kúpa andulky

Je lepšie kúpiť andulku v chovprodukte alebo u chovateľa?

Určite u chovateľa! Prečo si to myslím?
Stačí sa pozrieť do hociktorého chovproduktu a dozaista tam nájdete v akvárkach jednu mŕtvu rybyčku. Je jedno, že je to rybička, i keď chceš papagája. Značí to, že nemajú dobré podmienky pre zvieratá, ktoré prechodne držia v malých klietkach. VoliéraAndulky majú uložené zväčša v jednej klietke, kde majú pár bydiel a na tú klietku je ich prosto primnoho. Na zemi majú špinu z trusu a vylúpaného prosa. Určite to nie je pre ne prospešné. Neraz som už v chovproduktoch videla choré andulky. Mali roztoče, s ktorými predavačka nič neurobila, pričom sa liečia celkom ľahko.

Dobrý chovateľ pozná svoje andulky, drží ich vo voliére, alebo v klietkach, kde sa netlačia a majú relatívne čisto. Má omnoho väčší výber, čo sa týka farieb a URČITE vie rozoznať samca od samice. 😀 Ako druhé plusko pre chovateľov je to, že ťa nezderie o 10€, ale predá ti andulku rozumnejšie. Myslím, že cena andulky u chovateľov sa pohybuje od 3 do 5€.

Voľba je každopádne na tebe. Ak si zvolíš chovprodukt, vyberaj dobre, nech si kúpiš zdravého vtáčika. Ak si zvolíš kúpu u chovateľa asi sa trochu nacestuješ, lebo chovateľov nemáš všade po meste. 🙂

 

Andulka

 Jedna či viac anduliek?

Dve andulkyUrčite si kúp minimálne dve andulky. Je to kŕdľový a veľmi spoločenský vták. Sám by trpel, vyžadoval by si omnoho viac tvojej pozornosti. Daj si však pozor na to, aby si si nekúpil dve samice, lebo ti môže v klietke vzniknúť menší ring, kde nelietajú len pierka, ale i kvapky andulčej krvi. Odporúčam ti kúpiť si buď párik, alebo dvoch samcov. ak si kupuješ viac ako dve andulky, nech ti v kŕdli vždy prevažuje zastúpenie samcov. Samce sa nebijú, znášajú sa. Samice sú riadne hardcoráčky. 😀

Ako približne by mala zdravá andulka vyzerať?

Stavba tela andulky

Zdravá andulka sa v klietke správa čulo. Nestojí bez nálady na jednom mieste, krídla si drží pri tele, nie spustené. Jej pierka sú upravené, okolo zadočka nemá ponalepovaný trus. Okolie nosa je čisté, nemá tam žiadne špongiovito vyzerajúce útvary, taktiež ani na nožičkách. na tých má dva prsty smerujúce vpred, dva vzad. Pazúriky by nemali byť príliš dlhé. Oči by mala mať jasné, bez výtoku. Pokiaľ je nažratá hrvoľ (hruď) má trochu výraznejší, no pozor na to, aby nemala nejaký nádor, či cystu. Keď som začínala s chovom, často sa mi stalo, že som si v chovprodukte kúpila andulku ktorá na pohľad vyzerala relatívne zdravo, no keď som ju doma vypúšťala, bola hrozne ľahká a zoslabnutá. Najskôr to bol jedinec, ktorého iné andulky nepúšťali ku krmivu. Ak tim predávajúci dovolí chytiť sa andulky, nevyber si takúto. Ak to zistíš až doma, riadne sa jej povenuj a skontroluj ju, či sa dobre nažerie a napije. Takáto andulka môže umrieť. Samozrejme, ak vidíš, že andulka má nejaké zranenie – nekupovať!

Komentáre

  1. Vít Velčík

    Zdravím a všetko dobré v novom roku. Dostal som do daru dva páry anduliek, pár modrých a pár zelených. Po zabývaní vo voliére 160x90x60 sa rozhodli, že sa pomiešajú a modrý samec si ,,zbalil“ zelenú a naopak. Dal som im dve búdky a zelená už sedí na piatich vajíčkach. Uvidím, či z toho niečo bude. Chcel som sa len aj ja pochváliť…..

    Dátum: | Odpoveď | #66